Eklenme Tarihi : 28.11.2022
Okunma Sayısı : 403
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
berberce
berberce
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
03.12.2017 : Dünya engelliler günü...

Veresiye Yok

"Ali ata bak, Oya topu tut, Emel,ılık süt iç" ilkokul  fişleri hepimizin hafızasındadır,hiç düşündünüz mü bu arkadaşlara ne oldu? Ben söyleyim:

Aliler,ata baka baka hayvansever değil,hayatlarını ganyan bayilere bağlayan birer kumarbaz oldular."Ya çıkarsa..."sloganı onların çalışmadan ,emek vermeden para kazandıran yaşam felsefesi oldu.

Oyalar, top mu oynadı zannediyorsunuz,zaten top oynamak erkeklerin işidir algısı vardır toplumumuzda.Onlarsa çağa ayak uydurarak sanal dünyada okey oynadılar;yeni kişilerle tanıştılar  hatta aşık oldular,kaçtılar,yuvaları yıkıp eşlerini ve çocuklarını  perişan ettiler.

Emeller, ılık süt yerine soğuk bira,şarap,rakı içtiler ve sarhoş masalarına meze oldular.

Bundan yirmi veya otuz yıl evvel özellikle esnafların dilinden düşürmediği ve her esnafın kapısında şu yazılıydı:"Veresiye vardır."Zincirleme marketlerin tüm mahallelerde boy göstermesi sonucu,bakkallar ve onların bu güzel sözleri tarih oldu.

Makam  koltuğuna  otururmuşcasına oturdu berberin koltuğuna,kendini  mutlu hissediyordu.Güzelce saç traşı  oldu,berberin,traş kolanyasını ensesine sürüp;
"Sıhhatler olsun,"deyince kalktı koltuktan -eline sağlık usta-üstünü başını silkeledikten sonra iş,ücreti vermeye gelmişti.Elini cüzdanına götürürken sordu:
-Ne kadar abi?
-50 lira.
-40 liram var olmaz mı?
-Zam geldi,olmaz,o geçen ayın ücretiydi.
-Ama abi kaç yıldır tanıyorsun  beni,bana da mı?
-Evet,kardeşim,sana da,ne demişler dostluk  başka alışveriş başka.
Elindeki parayı uzatarak:
-Bunu versem,gelecek ay   üstünü tamamlasam...
-Veresiye yok kardeş hem gelecek ay bana traş olacağın nerden belli,koskoca şehir burası.

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Veresiye Yok başlıklı yazı berberce tarafından 28.11.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.
Ferizli Çekici, Savaş Oto Kurtarma