Evladıma Vasiyetim

Allah'ın rahmeti bereketi üzerine olsun İnşa'Allah

Değerli evladım merhaba,

Sakın ola ki şaşırma, ölmeden evvel vasiyet yazdı diye Validen. 

Vasiyet yazmak sünnettir, vacibe yakındır evladım. 

Sana güvenim sonsuz. 

Söylediklerimi, yazdıklarımı harfiyen yerine getireceğinden hiç kuşkum yok evladım. 

Sen sen ol, Allah'tan başkasına, sakın ola tapma. Bizim tek ilahımız var, ibadet ettiğimiz, Allah'ın emirlerini hem kendi mutluluğumuz hem de tüm insanlığın mutluluğu için yerine getirdiğimiz Ulular Ulusu tek Allah. Herşeyden en üstün tuttuğumuz ve en çok sevip saygı duyduğumuz Rabbimiz. Bütün kâinatın Peygamberlerine saygı duyuyoruz ve Son Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) yolu yolumuz ve rehberimiz. 

Evladım, insanlığa huzur ve mutluluk veren son din, bizim dinimiz İslâm'dır. Dinimizin gerekleri ne ise onları oku , öğren ve araştır, konusunda uzman olan kişilere sor ve hayatında mutlaka uygula. 

Bizim kitabımız, Yüce Kitabımız "Kuran'ı Kerim". Oku evladım oku, başta karışık gelsede, ilerledikçe tüm kâinatı, tüm insanlığı, eğriyi doğruyu tanıyıp, çevrendeki olaylara hakim olacaksın İnşa'Allah. Allah’a, Peygamber'e ve kitaba inanmayan insanları, kendine dost edinme, doğru yolun Allah, Peygamber ve Kur'an olduğunu göster ve uzaklaş ordan, münakaşaya girme, yakışmaz bir Müslüman gence. Unutma ki, Hak ve Batıl diye iki yol ayrımı var. Biz Hak'kın Allah'ın yolundayız. Biz Müslümanız ve Dinimiz İslâm'dır. 

Batıl olan şeylere tapma, Müslüman nasıl olur, nasıl yaşarsa, onun için daha hayırlı olur öğren evladım. Her ne meslekte olursan ol, ilim konusunda mutlaka kendini yetiştir. Ateist, deist ve bunun gibi saçma sapan çukurlara düşme evladım. Kendini ve en değerli zamanını malayani şeyler ile harcama, geçirme. 

Vatanını çok sev evladım, bayrağını çok sev evladım, dini, imanı olmayan vatanını sevmeyen insan değer kıymet bilmez. Askerlik zamanın geldiğinde görevini en güzel şekilde, onurlu bir şekilde tamamlayacağını biliyorum. Düşmana karşı her zaman tetikte ve uyanık olmalıyız. Peygamber Ocağında yetiş ki, hamlığın gitsin, vatansever duygun artsın. Herkesi sev ve sevil evladım, kalbinde kin, nefrete yer verme. Kur'an-ı Kerim her zaman hayatındaki olayları, insanları ve tüm kainatı ölçüp biçmek için, herşey den önemli kutsal kitabımızdır. Hiçbir kimse Allah'tan daha iyisini bilemez evladım. Ayetleri ve hadisleri hayatında uygulayacağını biliyorum evladım. 

Ola ki başına kötü şeyler geldi, suçluyu başka yerlerde arama, çünkü nefsin sana kötü şeyleri yaptırmış ve bu sebeple o olaylar başına gelmiştir Allah'a dayan, inan ve güven, bak göreceksin ki o kötü olaylardan nice dersler çıkaracaksın. Lakin istemem elbette bu tür kötü olayları yaşamanı, Rabbimin emrine uy ve daima onun son dini İslâm 'da ilerle. Hiçbir zaman umudunu kaybetme, zaten bir Müslüman gence ümitsizlik yakışmaz. Müslüman her zaman ümitli olmalıdır. Herşeyi bilen, gören, duyan en büyük şahit Allah' tır. Hiçbir zaman İslâm dini kurallarını hayatının içinden çıkarmazsın biliyorum. Her zaman işinde, gücünde , aile hayatında, iş hayatında, ticarette ve bunun gibi bir sürü şey de danışacağın kitap KUR'AN VE SÜNNETTİR. O ölçümüzdür, dinimiz herşeyin üstünde olmalı ve herşeyin içinde bulunmalı ve dinin emirlerine uymalıyız. 

Evlilik zamanın geldiğinde, Allah hayırlı bereketli ömürler versin inşa'Allah, evleneceğin kızı, Allah'ın emirlerine uyarak seç, dini, imanı, vatan sevgisi olmayan ne kendi mutlu olur, ne başkasını mutlu edebilir ne de yuvada huzur olur. Ölçümüz hep din oğlum. Arzu ederim ki, Müslüman bir kız ile evlenmeni ama ola ki, yabancı birini seversen, Allah'ın emirlerini şart koş, eğer yerine getirebilecekse, evlen yoksa hayatına sokma evladım, mutsuz olursun. Allah korkusu olmayan, Peygamber Efendimizi tanımayan ve Kitaba inanmayan ne verebilir, nefsinin arzularına karşı her zaman Kur'an ve Sünnet'e danış. Helal ve haram gıdaları ayırt et, gazlı içeçeklerden uzak dur, uzun vadede helal olmayan gıdalar hem beden hem de ruh sağlığını bozar, her zaman helal gıda ve helal kazanç yollarını araştır, haram yollara girme, bulaşma. Ağzını kötü söz ve kelimelere alıştırmayacağını biliyorum ve küfürden uzak duracağını. Çünkü bizler Ümmet-i Muhammed'iz ve ona göre konuşmalı, yaşamalıyız ve dinimizi yaşatmalı ve insanları dinimize davet etmeliyiz. 

Evladım, her zaman kazandığın, kazanacağın malın, mülkün, paranın, Allah'ın emri olan zekatını vereceğini biliyorum, arınmak ve kirini temizlemek için. 

Evladım ilim tahsili gören çocuklara, öğrencilere, talebelerin elinden geldiğince tut. 

Çocuk esirgeme kurumlarının, yeni adıyla sevgi evlerinin, huzur evi, bakımevleriyle irtibatta ol ve mazluma, mağdura, fakir fukarayla bir lokman dahi olsa paylaş. 

Canım evladım,  yavru vatanımızda minicik bir toprağım var, çok çok zorda kalmadıkça satmanı istemem, çünkü dinimizden Müslüman olmayanlar topraklarımızdan alırken, dayanamayıp bu toprağı almıştım, eğer benim ömrüm yeterse, orada Kuran'ı Kerim ve dinimize bir hizmet yeri olarak değerlendirmeyi ümit ediyorum ama eğer ömrüm yetmezse, senin bu görevi yerine getireceğinden eminim. 

Unutma ki, öldükten sonra amel defteri kapanır ancak şu üç şey amel defterine sevap olarak yazılır. 

1)Sadaka-i câriye, yani hayrı devam eden iyiliktir. Çeşme, han, hamam vb yapmak, yaptırmak.. 

2)İlim öğrenmek ve bu yolda kitaplar yazmak, bırakmak

3)Ardında dua edecek hayırlı evlat bırakmak, bu yüzden Kur'an öğren, öğret ve yaşat, ben öldükten sonra ardımdan oku evladım. 


Son olarak evladım, illa namaz, hayatın içinde robot haline dönüşmüş ve sadece dünyanın nefislerine tamah etmiş, ahireti düşünmeyen bir insan neye yarar. Allah, bizim namazımıza, ibâdetimize muhtaç değil , biz muhtacız ve layıkıyla yerine getireceğini umuyorum, sana güveniyorum. 

Ve eğer evlatların olursa İnşa'Allah, benim sana öğütlerimi unutma ve evlatlarına aktar, küçük yaşlardan itibaren. 

Evet evladım bir yaş daha büyüdün artık delikanlı oldun, beni anladığını biliyorum ve seni daima sevmeye devam edecek olan Validen. 

Hayırlı, bereketli bir ömür diliyorum sana Allah yolunda. Hayırlı yaşların olsun İnşa'Allah...

Canımdan çok sevdiğim biricik evladım. 

Seni seviyorum, sevgiyle ve duayla... 

Allah'a emanet ol. 


06.Aralık

Lütfiye Çanacık 

Validen


Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Evladıma Vasiyetim başlıklı yazı Lütfiye tarafından 6.12.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )