Kedi Ve Köpeklerdeki İnanılmaz Duygular

Hayvanlar Bir kişinin Ölümünü Önceden Hisseder mi

Bugüne kadar hayvanların sahiplerinin ya da diğer kişilerin öleceğini önceden tahmin ettiklerine dair birçok hikâye duymuşsunuzdur. Peki, hayvanlar ölümü nasıl hissediyorlar?

 

2007 yılında New England Journal of Medicine isimli dergide yayınlanan bir hikâyede “Oscar” adındaki bir kedinin huzurevinde kalan hastaların ölümünü birkaç saat önceden tahmin edebildiği belirtildi. Huzurevinde yaşayan kedinin en az 25 kişinin ölümünü anladığını belirten yetkililer, kedinin hastaların yatağına oturduktan birkaç sonra o kişinin öldüğünü açıkladılar.

 

Kedinin hareketlerinin kasıtlı olduğunu söyleyenler, kedinin aşırı bunamış hastaların evlerinin etrafında düzenli olarak dolaştığını ifade ettiler. Kedi kişilerin yatağına oturmadan önce havayı kokluyor ve hastayı izliyor. Sonra hastayla beraber otururken mırlıyor ve genellikle hasta öldükten sonra yanından ayrılıyor.

 

Peki, Oscar bunu nasıl yapıyor. Bu altıncı his olabilir mi? Hayvan uzmanları çeşitli açıklamalar ortaya attı. Birçok uzmanın hem fikir olduğu konu, kedilerin ölmekte olan hastaların yaydığı çok özel kokuyu duymalarıydı. Kedi türleriyle ilgilenen bir uzman, kedilerin hayvan arkadaşları ya da insanların hastalığını hissedebildiklerini belirtiyor.

 

Hayvanların böyle bir yeteneği olduğuna dair hikâyeler hep anlatılmıştır. Köpeklerin de çeşitli kanser türlerini kokularından anladıkları açıklanmıştı. Sonradan yapılan bir araştırmada, köpeklerin mesane kanserini idrarı koklayarak hissedebildiği kanıtlandı. Ağır epilepsi hastalarının bazıları kendileri için tahsis edilen eğitimli köpekleri kullanıyor. Bu köpekler sahiplerini yaklaşan nöbetlere karşı yalayarak ya da başka işaretlerle uyarıyorlar

 

Yaşayıp bizzat şahit olduğum bir anımı anlatayım.Bu konuyla ilgili… .Çocuktum Anneannem öldüğünde.Üç katlı   bahçeli bir evde oturuyorduk. Vefattan sonra ev halkı çok üzgündü.Gelen giden kalabalıkların arkası kesilince.

Anneannemin kedisini aramaya koyulduk..Her gün baş köşelerde oturan kedi,hiç görünmüyordu.

Nihayet arka bahçenin kuytu bir köşesinde ölü bulundu.Ev halkı ikinci kez yasa boğuldu.Çünkü anneannem onu hiç yanından ayırmazdı.Üzüntüsünden gidip intihar etmiş.

Demek ki onlar da her şeyi hissediyor ve yaşıyorlar.Belki de bazı insanlardan daha çok…

Sağlıklı huzur dolu günler diliyorum.Sevgili okurlarım.

Ülkü Ahıska

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Kedi Ve Köpeklerdeki İnanılmaz Duygular başlıklı köşe yazı Ülkü AHISKA tarafından 11.03.2013 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan yazının hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )