Eklenme Tarihi : 30.05.2023
Okunma Sayısı : 352
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
kul mehmet
kul mehmet
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Köşe Yazıları
Site İstatistikleri
29.09.1840 : Émile Zola, Fransız romancı öldü(d. 1840)

29.09.1547 : "Don Kişot"un yaratıcısı İspanyol yazar Miguel de Cervantes doğdu. (ö. 1616)

29.09.1911 : Trablusgarp topraklarının İtalya'nın eline geçmesiyle sonuçlanan ve İtalya ile Osmanlı devletini karşı karşıya getiren Trablusgarp Savaşı başladı.

29.09.1823 : Filistin'de İngiliz mandası resmen yürürlüğe girdi.

29.09.1960 : Demokrat Parti kapatıldı.

29.09.1946 : Celal Bayar Demokrat Parti ( DP) Genel Başkanı oldu.

29.09.1946 : Demokrat Parti (DP) resmen kuruldu.

Aşkla Bir Hasbihal Ve Hoşluk-2-

Aşkla Bir Hasbihal Ve Hoşluk-2-


Aşkla Bir Hasbihal Ve Hoşluk-2-


Aşkla himayeye almak nedir? Diye sordu âşık.


Aşk, yâre tüm insanlığa zarar gelmesin diye kendi canını öne atarak onları korumaktır, mutlu olmalarını sağlayarak mutlu olmaktır yani toplumun omurgası olarak hareket ederek, açık ve net bir şekilde insan hayatına özen göstererek özen göstermeyenleri bertaraf ederek uzaklaştırmaktır.


Âşık Uzaklaştırmak ne demektir?


Aşk, insan hayatındaki kopmaları yaşadıkları anda bu kopmaya izin vermeden sağlam olması için çaba göstermesidir yani hakkıyla çalışarak hakkın insana verdiği değeri iyiliği göz önüne alarak bu yolda yaşayarak taban tabana zıt fikirlerin çatışmasını önleyerek bir çizgide bu fikirlerin zenginliğimizin göstergesi olduğunu söyleyerek çatışmalara son vermeye çalışarak bunu sağlamasıdır.


Aşka sordu âşık Cevher nedir bunun için?


Aşk, cevher ben ve gönlün ve sana yüklenenlerin toplamında bir bütünlük içinde ve benimle o gönlünle her şeyin nedeni olan bunlarla bir neden üzerine dünyanın ve senin yaratıldığı gerçeğine ulaşarak bir gaye uğruna yaşama gerektiğini söyleyen Rabbin ben ve gönlün bir nedeni olduğunu söyleyen bu cevherdir. Bu dünyada meydana gelenlerin bir amacının olduğunu sen bilerek, hiçbir şeyin boşuna yaratılmadığının idrakine vararak, her bir anın bir amaca göre yaratıldığına inanarak buna göre yaşamana şekil verendir. Sen bir amaç uğruna yaratıldın ve bende senin gönlüne girerek dizayn etmek için haktan gönderilenim. Bak etrafına öyle veya böyle bir şekilde dünya ve içinde yaratılanlar mutlaka bir amaç için var olduğunu görerek, planlı bir biçimde hayatta olduklarını göreceksin. Bunu görünce, senin de sende olan ben ve gönlünle gölün içindeki imanla merhametle, tesadüf diye bir şeyin olmadığını, mutlaka bir amaç uğruma bu âlem ve senin yaratıldığının idrakine eriştiren, bu cevherdir. Bu âlemde her şeyi yaratan bir Rabbin olduğunu ve kendiliğinden asla bir şeyin kendi kendince yaratılmayacağına vakıf olmanı sağlayandır, bu imandan gelen cevher.

Mehmet Aluç


Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Aşkla Bir Hasbihal Ve Hoşluk-2- başlıklı köşe yazı kul mehmet tarafından 30.05.2023 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan yazının hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.
Ferizli Çekici, Savaş Oto Kurtarma