Yeni Yılın İlk Gününde Tüm Dostlara Merhaba

 


   Ne güzel bir duygudur,MERHABA demek. 

   Nice iyi dilekler barındırır içinde. .Hele o merhaba diyen kişiye gülümsemek ve ona cevap verebilmek.Bir tebessümle gelen merhaba ,arkadaşlık ve sevgi başlangıcı bir kelime.Ve çok özel bir mutluluk meditasyonu.Her gün güne güzel ve hoş başlamanın sırrı uyandığımızda bile ,yeni bir hayata ve tüm doğaya veya ilk gördüğümüze merhaba diyebilmek...

 

Hissettiğimiz ve güven duygularımızın coşkusunu sağlayan anlamı asıl olan,sanki sonsuzluk gibi.Nedir bu zarif ve kulağa hoş gelen sözcüğün anlamı?Arapça veya Farsça bir sözcük mü yoksa? Fark/eder mi duyguların aksanı, lisanına sıcacık ve yüzde tebessüm çiçekleri açtıran sözcüğün nereden geldiğini irdelemeye.
Her yeni bir gün,bizlere verilen en büyük armağan.Bu nedenle , teşekkürlerimizi içimizde hapsetmeden söylemeliyiz. 

 

Zaman zaman ön yargılarımızdan kurtulamıyoruz.Bu yüzden herkese kuşku ile yaklaşıp iyi niyetle verilen bir merhabaya bile tepkisiz kalıyor ,sevgimizi içimizde hapsediyoruz.Oysa ki sevgi;paylaştıkça büyüyor ve büyüdükçe insanı etkiliyor.Zaman mı değişti,yoksa bizler mi bilemiyorum.Anılara bağlılığımdan mıdır bilinmez ama, benim büyüdüğüm memleketimde bir başkaydı selamlaşmak,hal hatır sormak.Tanıdıktı yüzler. Hafif baş eğilerek verilen selamlar, “günaydınlar”ve de “iyi akşamlar”.

  Şimdilerde O paran kadar dostluklar beni ürkütüyor.O hiçte candan olmayan ilişkiler bizleri birbirimizden koparıyor gibi geliyor dediğim gibi kurtulamadığım ön yargılarımla bana.Şimdilerde hepimiz değilse de bir çoğumuz, buna kendim de dahil, hayatı yarış pisti yapmışız. Evden işe ya da okula, tekrar eve derken günlerimiz maraton koşusuna benzemiş gitmiş. Bazen soruyorum kendime, acaba iyi değerlendirebiliyor muyum yaşamı?Ama genede,hayatımızın kalan kısmının ilk gününe dört elle sarılıp ve her yeni başladığımız güne can-ı gönülden "Merhaba!" diyelim tüm olumsuzluklara karşı.. O "merhaba" Bizim kendimize; o günü daha iyi yaşamamız için verdiğiniz sözümüz olsun yeni bir yıla başlarken,kocaman 
coşkulu bir"Merhaba "diyebilmek ümidiyle MERHABA herkese


" Yaşanmayan ve yaşanılan tüm sevdalara günaydın,
Bitmeyen içten dostluklara günaydın!...
Uzakta bir yıldız gibi parlayan mutluluğa günaydın!...
Sokaktaki haylaz ve içten gözlere sahip köpeğe günaydın!...

Yuvasında uçmak için çabalayan yavru kuşa günaydın!...
Kırların beyaz çocuklarına günaydın!...
Yalnızlık... adındaki arkadaşa günaydın!...
Sevgi dolu gönüllere günaydın!...
Sabahların hiç olmayacağını sanan yüreklere!...
Ve gözünü sevdiğim hayat sana da kocaman günaydın"

Can Yücel.

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Yeni Yılın İlk Gününde Tüm Dostlara Merhaba başlıklı köşe yazı Ülkü AHISKA tarafından 1.01.2015 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan yazının hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )