İmanın Yan Şubelerini Tek Tek Kapattık Mı...


İmanın Yan Şubelerini Tek Tek Kapattık mı? Tutunacak Dallarını Bir Bir kırdık mı?


     iman tutunacak daldır ile ilgili görsel sonucu

  Dün geçmişte ecdat biz gibi, kanı çekilmiş buz gibi duyarsız hissiz hiç değildi. Kanı, imanla merhametle damarlarından akarken, cihana gülümsemesiyle yayılırdı. İmanın yan şubeleri diyelim; merhamet, insanlık, duyarlılık, hissetmek, varmak, sarmak gibi imanın yan şubelerini tek tek kapattık mı? Tutunacak dallarını bir bir kırdık mı? Oysa bu şubeleri kapatmaya, dallarını bir bir kırmaya yetkimiz yok iken!

 

  Ayrılıyoruz ortadan çatlayan çürük bir kütük gibi, oysa kütük ortadan kendi kendine ayrılmaz, lakin içi boş küf kaplayınca oluyormuş! Hazreti Ömer’i Hz Ömer yapan o ayet okunduğunda ki hassasiyet titreme, kendisinden geçerek kendisi olan o sarsıntı değişimin bizde milyarda biri yok, Hz Ömer gibi olamayız lakin çok az duyarlı değişim içinde olursak… Hira da titreyerek Resul gibi değil de, olamayız da, ümmeti olduğumuzu unutmaz isek, ne donarak kansızlıktan ne de insansızlıktan duyarsızlıktan ölerek, hesabı verilmeyecek sorularla mahcubiyetle ahirete giderken, çaresizliğimizle Rabbim çabaladık denedik diyenlerden oluruz inşallah.

 

  Entari giymiş, kuzu postuna bürünmüş kurtlar, bizdeki imanın ağırlığını yıkılmazlığını araya fitne ile birbirimizi bizlerden ayırarak keyif çatıyorsa imanımızı gözden geçirmeliyiz. Bizler için gözyaşı döken yoksa biz gözyaşı dökelim, sökülmüş hayâyı arı vefasızlığı iman ile dikelim, yoksa karşımızdaki diksin diye beklemek, bize kaybettirecek…

 

  Güneş doğarken her gün ufukta, güneşin sıcaklığıyla aydınlığını neden gönlümüzden esirgiyoruz, gönlümüz de aydınlansın ıssınsın ki, bizde aydınlatalım ısıtalım inşallah, vesselam, selamlarımla.

 

Mehmet Aluç


Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( İmanın Yan Şubelerini Tek Tek Kapattık Mı... başlıklı yazı kul mehmet tarafından 20.02.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )