Gaziantep Güneş Gazetesinin 15 Eylül 2017 Tarihli Haberi

 

 GAZİANTEP GÜNEŞ GAZETESİNİN
15 EYLÜL 2017 TARİHLİ HABERİ.

ŞAİRİN HAYATI KİTAPLARIYLA ANLATILDI

Haberci_Çetin Karabıyık
Gaziantep Güneş Gazetesi 01 Ekim 20017
……………………………………………

Gaziantepli şair-yazar Ahmet Ayaz’ın hayatı, kendi şiirleriyle şiirselleştirilerek kitaplaştırıldı. Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar tarafından kaleme alınan kitap için Ahmet Ayaz ile Halil İbrahim Yakar bir araya gelerek TÜRKAV’da şiir severlerle buluştu. Ayaz’ın şiirlerle dolu hayat hikayesinin, şairin kendi şiirleriyle anlatılış tarzı ise dikkatlerden kaçmadı. Ayaz’ın söyleşisine MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan da ilgi gösterdi.

AHMET AYAZ ÇOK DUYGUSAL BİR İNSAN
Şair-yazar Ahmet Ayaz’ın yazdığını yaşayan, yaşadığını yazan bir edebi şahsiyet olduğunu dile getiren Prof.Dr. Halil İbrahim Yakar, "Ahmet Ayaz çok duygusal bir insan. Yazdığını yaşayan, yaşadığını yazan bir şair. Sosyal yaşamını şiirlerine çok güzel aktarmış. Eşiyle ilgili, köy çocuklarıyla ilgili şiirleri var. Çocukluğunda köydeki insanları anlattığı çok güzel masalımsı, manzume dediğimiz şiir örnekleri var. Bu yüzden çalışma konusu oldu. Bundan dolayı mutluluk duyuyoruz" dedi.
GAZİANTEPLİ ŞAİRLER ARASINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
"Ahmet Ayaz şu an yaşayan Gaziantepli şairler arasında önemli bir yere sahip olan bir şair" diyen Yakar, yaşayan bir şairi kaleme almanın zorluklarından ve avantajlarından bahsederek şöyle konuştu: "Yaşayan şairi anlatmanın zorlukları da oldu. Hakkında vereceğimiz hüküm bir sonraki yazdığı şiirde daha üst mevkiye çıkarsa eksik kalacaktı. Bu dezavantajdı. Avantajı da şuydu, Ahmet Ayaz şairlik bakımından olgunluk derecesini elde etmiş ve hakkında vereceğiniz hükümler onun edebi şahsiyetini büyük oranda birbirine yaklaştıracağı için kendinizi rahat hissedebilirdiniz. Nitekim de öyle oldu. Büyük oranda elde etmiş olduk."
BU KİTAPTA FARKLI BİR TARZ YAPTIK
Kitabın hayat hikayelerini anlatan sıradan bir kitap olmadığına dikkat çeken Yakar, kitabın farkını şu ifadelerle dile getirdi: "Ahmet Ayaz’ın şiir kitaplarını birleştirerek toplu bir şiir kitabı yaptık. Kendisiyle bir röportaj yaptım. Bir monografi çalışması oldu. Kendisini anlattı ve Ahmet Ayaz’ın edebi şahsiyetini ortaya koyacak şekilde bir inceleme meydana geldi. Ayrıca bu kitapta farklı bir tarz yaptık. Hayatını anlatırken şiirlerinden örnekler verdim. Şiirlerinde Ahmet Ayaz’ı bulabileceğinizi anlarsınız. Dokuz şiir kitabı var. O şiir kitaplarından kendi hayatına ait örnekleri kendi anlattıklarından destekleyerek koyduk. Bu anlamda farklı bir çalışma oldu. ’Yazdığını yaşayan, yaşadığını yazan’ hükmüne de örnek oldu kitap."
ŞİİR YAZAN ÇOK OKUMALI
Şairliğin sonradan kazanılan bir meziyet olmadığını kaydeden şair Ahmet Ayaz, "Elinize kalem alıp şiir yazmak isterseniz hiçbir şey yazamazsınız. Şiir kendini yazdırır. Şiir kabiliyet ve yaratılış ister. Yani ses güzelliği nasılsa şiir yazmak da öyledir. Ama şiir yazan çok okumalı. Önce şiiri tanımalı. Serbest şiir yazanlar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu, diğerleri de Abdurrahim Karakoç’u, Karacaoğlan’ı, Aşık Veysel’i muhakkak okusunlar. Çünkü bunlar ustalardır" ifadelerine yer verdi.
TÜRK ŞİİRİ ÖNEMLİDİR
Ahmet Ayaz’ın imza günü ve söyleşisine katılan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muhittin Taşdoğan da şiirin siyasette de önemli olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: "Türk şiiri önemlidir. Türk siyasetinde de şiir önemlidir. Siyasilerden önemli isimler zaman zaman şiirler yazmışlardır. Topluma verecekleri mesajı şiirlerle anlatmışlardır. Örneğin Osmanlı padişahlarından bir çoğunun divanı yani şiir kitabı mevcuttur. Sadece Osmanlılar değil Karakoyunlu hükümdarı Cihan Şah’ın da divanı vardır. Yine Şah İsmail’in divanı vardır. Türk şiiri Türk siyasetinde de önemli yere sahiptir. Çünkü şiirle, söylemek istediğiniz şeyi daha kalıcı ifadelerle, daha kısa sözlerle net olarak ifade edebilme şansına sahipsinizdir. Cenab-ı Allah’ın Türklere nasip ettiği güzel sözlerden birisidir Türk

 — Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar

 

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Gaziantep Güneş Gazetesinin 15 Eylül 2017 Tarihli Haberi başlıklı yazı Ahmet AYAZ tarafından 27.05.2019 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )