Kadın Tiplemesi

 

 KADIN  TİPLEMESİ


Ahmet AYAZ

Gaziantep Güneş Gazetesi 20 Nisan 2017

……………………………………………

 

       Bugün bilgisayarımı önüme  aldığımda ne yazayım? Nasıl bir  konuyu anlatayım demeden, yaşta bizden oldukça büyük bir Zeynel Erçin Ağabeyimiz vardı. Bize kadın tiplemesini şöyle anlatırdı. Kadın var (Cıngılım fistan) Kadın var (Bağ ile bostan) Kadın var (kül  ile  pastan) derdi. Nasıl mı? Şimdi anlatayım. Dilimin döndüğü kadar.

A)           Bazı kadınların giyimine, kuşamına baktığınız zaman, hayran kalırsınız. Saç boyası,  ojesi, evine misafir çağıracağı zaman, evini temizler, temizlikçi çağırır. Evden misafir gidince haftalarca misafirin kirlettiği, evde oturur. Ne pişirdiği yenir, ne de diktiği giyilir. Bir halk dili ile anlatıyorum ama, anlarsınız. Bu  türlere (cıngılım fistan) denir.

B)            Bazı kadınların Evlerine gittiğinizde her tarafı  tertemiz görürsünüz. Kadının üstü başı da tertemiz. Pişirdiği yenilir diktiği de giyilir. Evine misafir gelse her tarafını mükemmel görür. Misafir evden gider gitmez, temizliğe başlar. Ev kirlense de, kirlenmese de. Çocuklarının, eşinin üstü başı tertemiz. Bu tür hanımlara da (bağ ile bostan)  denir.

C)           Bu tür kadınları da Allah kulundan uzak tutsun desek de, tutmaz.  Hadda  daha da çok rastlarsınız. Temizliği, bilmez. Ne  evinde, ne üstünde  ve başında, nede kabında kacağın da görürsünüz. Elinden kabuklu koz (Ceviz) bile yenmez dedikleri kadın işte budur. Yüzlerine baksanız mideniz bulanır. Elinin tırnağını bile  kesmek aklına düşmez. Pislik içinde çoluk çocuk büyütür. Ehhhh! Ayaz bu nasıl kadın? Buna eşi çocukları  nasıl tahammül  ediyor diyeceksiniz. “Bitli baklanın kör alıcısı olur” demezler mi? Pisliğin içinde doğup büyüyen çocuklar da buna  zaten alışmazlar mı? Yıllardır  beraber yaşadığı eşi, elbette, şimdiye kadar bir şey dememiştir. Bu  tür eşler zaten biri birilerine denk olurlar. Allah “bağ ile bostan” kadın tiplerini  çoğaltır inşallah. Gençlerimizde mutlu olur diyorum.

       Saygıdeğer okurlarım; Bugünlük bu kadar. Başınızı fazla ağrıtmayalım. Beni unutmayın. Sohbet köşemde sizin ile bir başka zaman, bir başka sohbet yazım da yine buluşalım. Hoşça ve dostça kalınız, en güzel  ve mutluluk dolu günler hep ve hepimizin olsun diyorum.

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Kadın Tiplemesi başlıklı yazı Ahmet AYAZ tarafından 20.04.2017 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )