Eklenme Tarihi : 18.02.2020
Okunma Sayısı : 259Yorum Sayısı : 9
Etiketler
Sami Bibero
Sami  Bibero
tarafından eklendi
18.02.2020
Son Yazıları
Paylaş
SİTE BÖLÜMLERİ
Manyak Senin Babandır.
Manyak Senin Babandır.


Olay 2016 Yılı Ağustos Aynının ortalarında cerayan ediyor. Yani şimdiki gibi 1 Nolu oğlum Cihangir ile değil, 2 No lu oğlum Tuğrul ile yaşadığım yıllarda...
****************************

Offf ooofff. Kara bahtım kem talihim taşa bassam iz olur.

Şimdi işin yoksa pazar arabasını eline al. O iki yüz metrelik yokuşu tırman. Pazar arabasını caminin dışında bırak. Sonra gir camiye namaz kıl. Namaz bitince minibüse bin. Pazara git.Bir sürü sebze meyve al. Tekrar minibüse bin. O yokuştan bu sefer de pazar arabası dolu vaziyette in. Of ulan offf.

Ulan Pazar arabasını caminin dışına bırakacağım da ya çalarlarsa? Yok çalmazlar. Burası sosyete mahallesi. Kim tenezzül edecek benim 30 Tl lik külüstür pazar arabasına. Millet son model Mercedeslerle, BMW lerle, hatta Ferrarilerle dolanıyor bu semtte. Çalmazlar çalmazlar…

Neyse…O yorgunlukla elimde pazar arabası yokuşu tırmandım. Yokuşun başına geldiğimde dilim ‘’Bethoven’’ filmindeki ‘’ Bethoven’’ gibi bir karış dışarı çıkmıştı. (Bilmeyenler için yazayım: Bethoven, Sen Bernard cinsi bir köpek.)

Ah ulan ahhh. Evde Kangal beslemenin zararları…Yalnız başıma olsam kır iki yumurta sahana, ban ekmeğini, al sana mis gibi yemek. Ama işin içinde Kangal olunca pazardan marul, salatalık, roka, yeşil soğan gibi salata malzemesi yanında üzüm, armut, şeftali gibi meyveler almalıyım. Hele de muz, onu asla unutmamalıyım zira benim Kangal bayılıyor muza.

Şimdi diyeceksiniz ki ‘’ Hocam ! kangal salata yer mi? Meyve yer mi? Yer efendim. Benim Kangal yiyor. Tabii ki et, balık, tavuk da yiyor ama diyetisyen basenleri ve karnı fazla yağ bağlamasın diye sebze ve salatayı bol bol yemesini, bolca su içmesini, bol yoğurt yemesini tavsiye ettiği için artık hem etçil, hem otçul bir hayvan haline dönüştü hayvan oğlu hayvan. Yani efendim 2 No lu oğlum Tuğrul…

Sonunda güç bela yokuşu tırmanma işi tamamlandı.Bir kaç adım daha yürüyerek cami kapısına yaklaştığımda baktım her zamanki gibi orta yaşlı simitçi iki sepet simitle arz-ı endam etmiş. Arkadaş! Adamın simitleri bir güzel bir güzel ki sormayın. Adam iki sepet simit getiriyor her Cuma namazında, Cuma namazı çıkışında anında hepsini bitiriyor.

Neyse…Pazar arabasını caminin dışında bir köşeye bırakarak içeri girdim. Bizim imam birlik, beraberlik üzerine bir vaaz veriyordu. Vaaz bitti, ezan okundu derken tüm cemaat ayağa kalkarak…Yok, cemaatin bazıları kendilerine tahsis edilmiş arka taraftaki üç sıra meşin kaplı sıralara oturarak, bir iki kişi cemaatin içinde yerde oturarak, çok büyük bir kısmı ise ayakta ilk dört rekat sünneti kılmaya başladık. Sonra hutbe malum. İmam efendi hutbede de bizi dini kullanarak kendilerine maddi ya da manevi çıkar sağlamaya çalışan din şarlatanlarına karşı uyaran bir konuşma yaptı.

İmam Hutbedeyken dışarıda sirenler çalmaya başladı. Allah Allah…Herhalde mahallede yangın çıktı. Ya da büyük bir kaza oldu. Ya da ne bileyim polisler birilerinin peşine düştü.

İmama bakıyoruz. Adam hiç istifini bozmadan mihraba geçti ve ‘’ Muhterem cemaat saflarımızı sık ve düzgün tutalım. Allah’ın rahmet ve bereketi üzerimize olsun.’’ Diyerek iki rekat farzı başlattı. ‘’Allahu Ekber’’

Allahu ekber olmasına Allahu ekber de dışarıda kızılca kıyamet kopuyor adeta. Siren sesleri arttığı gibi biri anons ediyor ‘’ Sevgili vatandaşlarımız ! Lütfen yolu boşaltalım. Emniyet şeridinden ileriye geçmeyelim…Heeeyyy Teyze. Sana diyorum. Gebermek mi istiyorsun? Şeridin arkasına geçsene’’

Fesübhanallah. Ne oluyor yahu. Bizim mübarek imam da bir ‘’inna atayna’’ bir ‘’kulhuvallah’’la işi bitireceğine sanki inadına daldı ‘’ Yesebbihu lillahi ma fissemavati ve ma fil’ardıl el melikil kuddusil-’azizilhakim’’e. Hani o bozsa namazı, anında tüm cemaat de bozacak ama imam efendi hiiiç istifini bozmadan devam ediyor.’’ Huvellezi be’ase fil’ummiyyine resulen minhum yetlu ’aleyhim ayatihi ve yuzekkihim ve yu’allimu humul kitabe velhıkmete ve inkanu min kablu lefi dalalin mubiynin.’’

Allah’ım ya. İnsan bu kadar mı meraksız olur? Dışarıda kıyamet kopuyor adeta, imam hiç kılını kıpırdatmadan namaza devam ediyor.

İkinci rekata katlık. İmam başladı ‘’ Veylül li külli hümezetil lümezeh. ’’ Ben neredeyse bağıracağım ‘’ İmam efendi ‘’ İnna atayna’’ Diye.

İmam efendi tam ‘’ Veylül li külli hümezetil lümezeh’’ Demişti ki dışarıdan ‘’ Boooommmm’’ Diye bir ses geldi. Aman Allah’ım Darbeciler’in yeni bir saldırısı…Garanti bu namussuzlar yine saldırıya geçtiler. Bomlama sesinden tüm cemaat sallandı. Lakin imam yine hiiiiç bana mısın demiyor. O aynen devam ediyor: ‘’ Ellezi cemea ma lev ve addedeh’’

Kulağımı dört açmış imam efendinin ‘’Semi Allahu limen hamideh’’ Demesini bekliyorum.

Sonunda dedi tabii ki. ‘’ Esselamu aleyhüm ve rahmetullah, essalamü aleykum ve rahmetullah’’ Diyerek sağa sola selamlar da verildikten sonra artık bir iki kişi ve imam dışında cemaati tutabilirsen tut. Herkes çıkış kapısına yöneldi. E haliyle ben de cemaate uydum.

Allah Allah…Ortalıkta hiç bir olağanüstü şey görünmüyordu. Sağıma soluma baktım bir kaç sarı emniyet şeridi bandı yerlerde sürünüyor ama onun dışında başka hiç bir acayip durum göze çarpmıyordu. Usul usul simitçiye sokuldum.

-Hayrola birader. Demin ne oldu burada?
-Ya abi sorma. Manyağın biri caminin duvarına şüpheli bir paket mi, çanta mı işte öyle bir şey bırakmış. Bir başka manyak da polise ‘’ Yetişin Camiye bomba koydular’’ Diye ihbarda bulunmuş.
-Eeeee?
-E si polis geldi, o bombalı şeyi fünye ile patlattı.
-Bomba filan değil miymiş?
-Yok abi içi boşmuş.
-Hay Allah ya. Dünyada ne manyak insanlar var. Kardeşim paketini veya çantanı bırakmak için cami duvarından başka yer bulamadın mı? Gel de böyle geri zekalılara kızma.
-Çok haklısın abi.
-Neyse ver şuradan iki simit bakalım.

Simitleri aldığım anda aklıma geldi benim pazar arabası. Hemen geri döndüm. O da ne? Benim pazar arabasının yerinde yeller esiyordu.

Eh be kardeşim ! Böyle bir zengin mahallesinde de benim 30 Tl lik Pazar arabasına tenezzül edilip çalınıyorsa pes doğrusu. Cidden pes yani.

Moralim oldukça bozuk bir şekilde artık eve dönmeye karar verdim. Eve doğru yürürken cep telefonum çaldı. Arayan 2 No lu Kangalım Tuğrul’du.

-Baba neredesin? Duydun mu? Bizim camide olan olayı?
-Ne duyması oğlum ben de o camideydim. Bizzat yaşadım.
-Evet yaaa. Manyağın biri pazar arabasıyla camiye gelip arabayı cami duvarına bırakmış. Bir başka manyak da polise ihbar etmiş. Polis de fünye ile patlatmış pazar arabasını. Ne manyaklar var memlekette değil mi baba?
-……???????? Bana bak. Ağzını yırtarım. Manyak senin babandır

RESİM: Olayın cereyan ettiği Ümraniye- Soyak Yenişehir- Refiye Soyak Camii


Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Manyak Senin Babandır. başlıklı yazı Sami Bibero tarafından 18.02.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
Bu sayfadaki tüm yazı ve içerikler Sami Bibero sorumluluğundadır. Sami Bibero hakkında bilgi ve yazılarına ulaşabilirsiniz.
Yukarı/
© 2008-2016 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.